У практиці реалізації компанією Business Evolution проєктів із автоматизації м’ясопереробки для наших клієнтів бажання оптимізувати та цифровізувати бізнес-процеси на птахофабриках є головною, проте не єдиною причиною застосування на їх підприємствах нашого комплексного рішення MES_meat.
Цей кейс про те, як впровадження системи MES_meat забезпечує автоматизацію простежуваності м'ясопереробки та дозволяє розширити бізнес, вийшовши на європейський ринок.
Наш клієнт – компанія “УПГ-ІНВЕСТ”, ТМ “СЯЙВІР” – один з провідних українських виробників індичого м'яса преміум-якості та напівфабрикатів з нього. Компанія забезпечує повний цикл виробництва від вирощування птиці до роздрібних продажів кінцевому споживачу. Потужність виробництва підприємства складає 25000 тонн на рік, ковбасного цеху – 5000 тонн на рік. А починалося все з паперового обліку товарної номенклатури всього у кількасот найменувань (переважно тушок індика та потрохів).
Коли ж постало питання розвитку бізнесу, було побудовано нову сучасну птахофабрику. Із запуском виробництва ковбасних виробів, напівфабрикатів та фасованої продукції кількість номенклатури зросла в десятки разів. Звичайно, суттєво збільшилась також і кількість робочих місць та бізнеспроцесів, що ускладнило контроль. Задля безперебійності роботи та якнайшвидшого вирішення широкого спектру питань виробник потребував комплексного рішення автоматизації птахофабрики, яким і стала система MES_meat від Business Evolution.
Ще однією причиною автоматизації виробництва були амбітні плани виробника із виходу на ринки європейських країн, для чого компанія мала отримати сертифікат харчової безпеки BRC, яким підтверджується якість та безпека харчових продуктів згідно з міжнародно визнаними нормами. Відповідність виробництва цьому стандарту передбачає, серед іншого, повну прозорість та простежуваність усіх процесів, що входять до виробничого циклу продтоварів. І MES_meat може це забезпечити в повному обсязі.
«Для проходження сертифікації ми потребували можливості повної простежуваності продукції від початку виробництва до полиць магазинів.»
Система MES_meat поєднує усі бізнес процеси в єдиний ланцюг з контрольними точками у ключових місцях виробничого та логістичного циклів:
- прийом сировини;
- серійне виробництво;
- пакування / зберігання на складі;
- відвантаження та розподіл готової продукції.
Кожен вищезгаданий процес може мати всередині власні підпроцеси з власними етапами та місцями контролю. Такий модульний підхід дозволяє легко масштабувати виробництво чи мати розгалужену систему приміщень/цехів за умови повної цілісності усіх етапів включно з важливими допоміжними процесами (такими, наприклад, як друк етикеток).
Реалізація амбітного та масштабного проєкту відбувалась у два етапи: почали з автоматизації цеху м’ясопереробки, а пізніше, з урахуванням досвіду, – ковбасного цеху.
«Ми обрали Business Evolution не лише через комплексність пропонованого рішення MES_meat, але й через досвід, клієнтоорієнтованість та широку залученість спеціалістів у проєкт – від спільного складання технологічних карт бізнес процесів, погодження форм звітності та визначення контрольних точок до допомоги у виборі та запуску апаратної частини проєкту.»
Можливість реалізації проєктів «під ключ» є ще однією вагомою перевагою вибору Business Evolution в якості інтегратора. За бажанням замовника, компанія пропонує не лише комплексне програмне рішення для автоматизації м’ясопереробки, але й повністю автоматизує як стаціонарні, так і мобільні робочі місця персоналу та забезпечує усі ланки виробництва повним набором необхідного обладнання, супутніх та витратних матеріалів. До того ж, обладнання може бути змонтоване з урахуванням потреби у захисті від агресивних впливів робочого середовища (наприклад, принтери етикеток у цехах встановлені у шафках, захищених від проникнення вологи під час мийки приміщень).
«Фахівці компанії Business Evolution добре обізнані в реальному перебігу бізнеспроцесів на м’ясопереробних підприємствах, розуміють важливість безперервності виробництва, враховують гігієнічні та інші аспекти. Це помітно в усьому. Наприклад, у продуманості та простоті інтерфейсу системи.»
Інтерфейс автоматизованих робочих місць, незалежно від етапів виробничого процесу-контрольних точок, – простий та інтуїтивно зрозумілий, завдяки чому кожен працівник будь-якої ланки може швидко опанувати поводження з усіма пристроями та виконувати облікові операції у кілька кліків - швидко та без зусиль.
Автоматизація цехів м’ясопереробки та ковбасного цеху дала можливість не лише привести виробництво до вимог міжнародних стандартів відстежуваності, нівелювати вплив людського фактору, оптимізувати людські та інші виробничі ресурси, але й оперативно впливати на процеси, приймаючи при цьому рішення, що ґрунтуються на об’єктивних даних, на цифрах та фактах. Це можливо завдяки повній автоматизації обліку технологічних процесів у птахівництві, оскільки вся інформація про роботу зміни, партії сировини та готової продукції, відвантаження та інші процеси збирається, аналізується та є оперативно доступною користувачам системи MES_meat відповідно до визначених прав доступу.
«Без автоматизації виробництва за допомогою системи MES_meat нам було б дуже важко забезпечити необхідний рівень простежуваності продукції птахофабрики відповідно до міжнародних стандартів BRC та ISO 22000.»
А ви досі витрачаєте час та ресурси на паперову звітність? Переходьте на MES_meat від Business Evolution – інший, новий рівень ефективності, простежуваності та котролю виробництва м’яса, птиці, напівфабрикатів та ковбас.
Замовляйте демо та консультацію зараз!