Будь-якому бізнесу потрібно взаємодіяти з ключовими партнерами в процесі перетворення сировини та матеріалів у готову продукцію. Як ERP-рішення вписується в цю систему взаємовідносин або іншими словами, яка роль ERP в управлінні ланцюгами постачання? Зі статті ви дізнаєтеся як ERP-рішення допомагають зробити процес управління ланцюгами постачання максимально керованим та безперервним, надаючи в режимі реального часу інформацію, що дозволяє швидко приймати бізнес-рішення.
Через COVID-19, що поширюється по всьому світу, люди зустрілися з проблемою нестачі необхідних матеріалів. Це явище напряму пов’язане з ланцюгом постачання. Що ж таке «ланцюг постачання»? Ланцюг постачання – це послідовність процесів та інформації, які доставляють продукти чи послуги від постачальників, через виробництво і дистрибуції безпосередньо споживачу.
В контексті, наприклад, туалетного паперу ланцюг постачання складається з наступних етапів:
- Пошук основних інгредієнтів (з лісів чи вторсировина);
- Транспортування цих інгредієнтів до виробництва та переробки;
- Пакування кінцевого продукту;
- Складування (зберігання) готової продукції;
- Доставка готової продукції або до продавця (або безпосередньо до споживача).
Наступний етап – це продаж продукції на прилавках магазинів, якщо вона ще залишиться після рейдів шалених покупців.
Тепер, коли ми дуже укрупнено зрозуміли, що таке ланцюг постачання, давайте поговоримо про роль ERP.
Отже, система планування ресурсів підприємства (ERP – система) дозволяє компаніям глибше проаналізувати свою екосистему ланцюгів постачання. Завдання ERP-системи – активно керувати різними видами діяльності, що відбуваються впродовж життєвого циклу продукту, щоб максимізувати споживчу цінність, рівень задоволення очікувань споживачів та досягти конкурентної переваги.
Оскільки виробничі та логістичні операції стають все більш глобальними, компанії стикаються з новими викликами, намагаючись спілкуватися як із внутрішніми, так і з зовнішніми зацікавленими сторонами. Як результат, вони потребують актуальної інформації про кожну частину свого ланцюжка постачання у будь-який час. Звичні стратегії управління ланцюгом постачання вже не настільки ефективні, як раніше. Десяток років тому, малому та середньому бізнесу ще якось можна було обходитись без спеціалізованого програмного забезпечення. Але тепер власники бізнесу вимагають більш детального погляду на кожен компонент ланцюжка постачання, щоб зменшити неефективність, збільшити швидкість та відповідати попиту клієнтів.
Чудовим інструментом для вирішення цих завдань є ERP зі своїми системами управління ланцюжками постачання, доповненими даними про фінанси, продажі та інші процеси компанії. Завдяки комплексному погляду на процеси діяльності компанії ERP надає ширші можливості управління ланцюгами постачання, кожен крок ланцюга організований та взаємопов’язаний: від закупівлі до доставки продукції. Правильне ERP-рішення дає змогу уникати розриву ланцюга постачань, стежити за маршрутом подорожі від постачальника до магазину.
Функціональність ERP для управління ланцюгом постачання
Далі розглянемо деякі можливості ERP-системи, що можуть мати вплив на управління ланцюгом постачанням – SCM – англійською, supply chain management.
Щоб забезпечити необхідний для бізнесу функціонал ERP-системи під час її вибору, критично важливо розуміти її особливості.
Попит та планування.
Інвестиція в ERP-рішення, що використовуватиметься для управління ланцюгами постачання, може допомогти компаніям забезпечити постійний баланс між попитом та пропозицією. Як тільки замовлення буде отримано, система автоматично створить попит, допомагаючи збалансувати кількість товару на залишку та не допускати низького рівня запасів на складах.
Водночас, користувачі можуть використовувати ERP для створення більш ефективного планування завдань між відповідальними за їх виконання членами команд. Таким чином, керівники можуть отримувати інформацію в режимі реального часу про те, де знаходяться необхідні ресурси. Наявність таких точних даних дозволяють планувати більш точні дати доставки.
Завдяки глибшому розумінню рівня запасів та сировини, особи, що відповідальні за прийняття рішень можуть керувати процесом виробництва ефективніше. Вони також можуть вчасно поповнювати та підтримувати загальний рівень запасів.
Закупівля товарів та послуг.
Завдяки ERP-рішенню, призначеному для SCM, компанії можуть керувати своїми закупівлями та поставками за допомогою лише декількох кліків миші, забезпечуючи, рух товарів, послуг та інших необхідних ресурсів з потрібною швидкістю по ланцюгу поставок. Сюди входять такі етапи, як:
- Виробництво продукції;
- Складські операції
- Транспортування;
- Процеси реалізації.
Раніше, ще до інтеграції SCM в ERP, безліч завдань по ланцюгу виконувались вручну без автоматизації. Комунікація з продавцями та постачальниками могла зайняти кілька днів. Тепер керівники за допомогою Інтернет-мережі можуть спілкуватися з учасниками ланцюга в будь-який момент, прискорюючи процеси та уникаючи перешкод.
На цьому переваги не закінчуються! Усі ці комунікації та дії можна зберегти, аналізувати та отримувати доступ до них при першій потребі. Це не тільки може допомогти вирішити суперечки та усунути будь-яку плутанину між зацікавленими сторонами, але дані також можуть бути використані для прогнозування та аналізу ефективності.
Виробництво та доставка.
Ефективне виробництво залежить від розуміння точних матеріальних та трудових зусиль, необхідних для створення кожної одиниці продукції. Якщо ці дані не точні, керівникам виробництва важко розуміти, які саме ресурси потрібно використати для виконання завдань.
З цією метою ERP-система допомагає забезпечити чіткі та прозорі вимоги для виробництва кожної одиниці продукції. В основному користувачі можуть створити специфікацію виробу (Bill of materials – BOM) для кожної одиниці продукції. Тоді, коли виробництво розпочнеться, система автоматично реєструє використання матеріальних і трудових ресурсів у режимі реального часу. Таким чином не потрібно здогадуватись чи вистачить ресурсів на виробництво, все буде відображено на екрані монітора.
Потім, коли настає етап доставки, усі документи про доставку та реквізити записуються та вводяться безпосередньо в ERP-систему. Це значно зменшує ймовірність ручної помилки, а також забезпечує миттєве оновлення інформації про місцезнаходження товару, де він був та до якого клієнта прямує.
Проте, якщо є якісь зміни чи нові завдання, що потребують модифікації, багатофункціональна ERP-система записує та відображатиме все. Таким чином, навіть зміни в останню хвилину не руйнують весь ланцюжок поставок, і виробничі процеси все ще можуть бути завершені вчасно.
Зазначені інструменти допомагають регулювати плани та покращують координацію роботи команди, такі переваги також поширюються й на клієнтів. Коли процес виробництва та доставки чіткий та організований, продукція відвантажується вчасно та доставляється в погоджені терміни.
Відвантаження товару.
Коли наш товар доставлений – настав час контролю оплати. Однак, як можна ефективно керувати цим процесом, якщо ви не знаєте, де знаходиться кожна одиниця товару згідно з графіком поставок?
Налаштувавши ERP систему як центральне сховище для всіх ваших даних про відправку та доставку товару ви можете забезпечити доставку товару вчасно та отримати повний управлінський контроль над процесом.
Фактично, програмне забезпечення може автоматично створювати первинні документи, як тільки буде ініційовано процес доставки. Більшість платформ навіть дозволять вам визначити різні методи пакування продукції, а також здійснити перевірку якості та комплектності.
Переваги автоматизації ланцюга постачання за допомогою ERP
Коли ви автоматизуєте весь ланцюжок постачання, ви зменшите непрямі та експлуатаційні витрати. Також ви маєте можливість задовольнити попит клієнтів та спростити комунікацію між постачальниками та партнерами. Розгляньмо кілька інших переваг ERP для бізнесу.
Мінімізація виробничих суперечок.
Ваші внутрішні процеси можуть бути надійними, але подумайте як вони взаємодіють і працюють з вашими зовнішніми постачальниками? Коли між цими двома процесами існує розрив, це може призвести до дороговартісних суперечок, які в результаті уповільнюють виробництво та завдають шкоди вашій репутації перед кінцевими споживачами.
Однак, ERP-система дозволяє різним зацікавленим сторонам спілкуватися в одній цілісній платформі. Якщо в будь-який момент виникне проблема, ви про неї одразу дізнаєтесь, тому ви зможете прийняти швидке рішення, щоб виробництво не зупинилось, а продовжувало рухатись вперед.
Більш точний прогноз попиту.
Точне прогнозування попиту має важливе значення для забезпечення рівня запасів там, де вони повинні бути.
Це допомагає тримати ваш бізнес напоготові, щоб завжди відповідати очікуванням клієнтів. Завдяки ERP-системі ви можете отримати доступ до інформаційних даних про продажі за минулі періоди та поточні потреби, щоб передбачити майбутні потреби. Якщо у вас є доступ до такого роду інформації, ви можете тримати свої запаси в потрібній кількості та уникати збитків.
Доступність для кожного.
Дані з ERP-системи орієнтовані не лише на власників бізнесу та керівників вищої ланки менеджменту.
ERP-система дозволяє уповноваженим користувачам вашої компанії отримувати доступ до тієї самої інформації, коли їм вона потрібна. Це означає, що члени команди, від керівників відділів до спеціалістів з обслуговування, завжди забезпечені необхідною та актуальною інформацією.
Яке ERP обрати?
Тепер, коли ви знаєте, чому вигідно використовувати ERP для управління ланцюгами постачання, вам мабуть стало цікаво, яке з можливих рішень ви можете застосувати? Загалом ми можемо запропонувати вам комплексні рішення на двох платформах:
- SAP S4/HANA
- BAS:ERP
Ви можете також обрати окреме SCM-рішення. Та вам необхідно усвідомлювати, що ви будете відповідальні за його інтеграцію у своє існуюче програмне забезпечення. Коли ви обираєте такий шлях, вам знадобиться досвідчений консультант, який допоможе визначити як дві системи, ERP і SCM, можуть працювати разом.
Для багатьох компаній ідеальним варіантом буде інвестиція у комплексне ERP-рішення, розроблене як єдине ціле з самого початку. Це менш громіздкий процес, що може допомогти керівникам бізнесу отримати функціональність, якої вони прагнуть. Реальність полягає в тому, що сьогоднішня глобальна економіка вимагає більш всебічного, практичного підходу до життєвого циклу продукції. Ось чому ERP-рішення з функціоналом SCM – це ключ до того, щоб виділятися серед конкурентів та максимально спростити складний процес.
Спочатку оптимізуйте свої процеси.
Перш ніж вибрати одне з запропонованих рішень, розумно спочатку інвестувати в упорядкування бізнес-процесів, таким чином ви зможете оптимізувати існуючі процеси в ланцюзі постачання: від контролю запасів та виконання замовлень до планування потреб та обслуговування клієнтів. Визначте сфери, що потребують модернізації та вживайте заходів щодо їх вдосконалення. Тоді, коли ви будете готові обирати постачальника ERP-системи ви чітко знатимете свої вимоги та потреби.
Зробіть вибір, що ще на крок наблизить вас до успіху.