Україна активно впроваджує міжнародні стандарти, які покликані спростити взаємодію бізнесу та держави. Одним із таких стандартів є SAF-T (Standard Audit File for Tax), який сприятиме впровадженню електронного аудиту. Його основною метою є оптимізація процесу подання бухгалтерської інформації державним органам чи аудиторам. SAF-T ефективно використовується в багатьох країнах світу. Структура файлу SAF-T є канонічною, однак кожна країна допрацьовує її з метою локалізації. В Україні адаптований відповідно до чинного законодавства стандарт має назву SAF-T UA. Про особливості його впровадження та основні переваги дізнавайтеся далі в матеріалі.
Чому імплементація стандарту SAF-T UA важлива для бізнесу
Стандарт SAF-T UA призначений для передавання фінансових і податкових даних в електронному форматі до органів контролю. Його використання забезпечить більшу точність та ефективність обміну даними, а також дозволить зменшити ризик виникнення помилок. SAF-T UA має подаватися у форматі .xml та містити чотири структурні компоненти:
- Заголовок (Header). Тут вказується інформація про суб’єкт господарювання, відомості про звітний період та інші деталі.
- Довідники (MasterFiles). Їх склад визначається окремо для кожного підприємства, до прикладу, довідники можуть містити дані про податкові різниці. Цей компонент у структурі SAF-T UA використовується для розкриття інформації, яка надана в інших розділах. Це можуть бути, наприклад, Довідники операцій (TransactionFeatures), Сальдові відомості (GeneralLedgerAccounts), Таблиця аналітичних рахунків (AnalysysTypeTable), Постачальники (Suppliers).
- Інформація про документальне забезпечення даних бухгалтерського обліку (SourceDocuments). Містить відомості про всі первинні документи, які підтверджують проведені операції, а саме Відомості про продаж (SalesInvoices), Відомості про платежі (Payments), Операції з запасами (MovementGoods) та інші.
- Бухгалтерські операції (GeneralLedgerEntries). Розділ включає інформацію щодо бухгалтерських операцій за звітний період, як-от Кількість облікових записів (NumberOfEntries), Загальна сума по дебету (TotalDebit) і Журнал бухгалтерських записів (Journal).
В SAF-T UA подається інформація щодо облікових регістрів бухгалтерії, розрахунків із покупцями та постачальниками, необоротних активів та інші дані.
Стандарт враховує норми українського законодавства. Нормативним підґрунтям SAF-T UA є, зокрема, Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг», Податковий кодекс України п. 85.2 та Наказ Міністерства фінансів України №561 про зміни щодо e-аудиту до №1393. ДПС України розробила формат електронного аудиту (XSD-схему), який регулює правила формування назви файлу SAF-T UA, його розмір, правила відображення елементів, опис структури таблиць та інші аспекти.
Впровадження міжнародної звітності сафті дозволить уніфікувати формат подання фінансової інформації, що полегшить обмін даними між податковими органами різних країн, а також підвищить рівень прозорості та деталізованості аудиту. Крім того, імплементація SAF-T UA сприятиме зменшенню кількості запитів від органів контролю, а також часу, який витрачається для відповідей на них, адже у звіті відображається вся необхідна інформація повною мірою. Запровадивши автоматизацію передачі бухгалтерських даних за допомогою SAF-T UA, можна зменшити потребу в комунікації між фахівцем компанії та податковим інспектором. SAF-T UA – це оптимальне рішення для компаній, які здійснюють активну фінансову діяльність. З 1 січня 2025 року запроваджується обов’язкове подання файлу SAF-T UA для всіх великих платників податків (ВПП), а з 1 січня 2027 року всі платники податку на додану вартість (ПДВ) будуть зобов’язані його подавати.
Як почати використовувати SAF-T UA
Команда Business Evolution пропонує ефективне рішення для імплементації SAF-T UA, яке використовується для SAP, ERP та облікових систем. Відповідний модуль формування дозволить зручно створити звіт SAF-T у SAP. Крім того, наші фахівці за потреби проводять навчання співробітників підприємств щодо роботи з модулем SAP SAFT. Щоб отримати детальну інформацію щодо особливостей та процесу впровадження SAF-T UA, замовляйте консультацію. Ми завжди раді відповісти на всі ваші запитання й допомогти з автоматизацією та оптимізацією процесів. Звертайтеся за вказаними контактами та зробіть крок до трансформації вашого бізнесу. Крім того, серед наших послуг є й інші продукти та рішення, які допоможуть змінити й покращити різноманітні процеси. Впроваджуйте сучасні інформаційні системи разом із Business Evolution.